Festival Van Gogha to nie tylko obrazy, ale i ludzie, którzy potrafią o nich opowiadać, interpretować, przenosić ich ducha do świata filmu, muzyki czy literatury.
Panel filmowy
Robert Gulaczyk

- Urodził się 8 czerwca 1983 roku w Trzciance (woj. wielkopolskie). Jest absolwentem wrocławskiej filii PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie (2006).
- Karierę teatralną rozpoczął w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, a przez kolejne 12 lat był aktorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, grając w niemal 60 spektaklach.
- Na ekranie zadebiutował w 2017 roku jako Vincent van Gogh w nominowanym do Oscara filmie „Twój Vincent”.
- W 2023 roku zagrał Antka Borynę w animacji „Chłopi”, a wcześniej wystąpił w filmach „Autsajder” (2018) i „Interior” (2019).
- W telewizji pojawił się m.in. w serialach „Znaki”, „Chyłka. Rewizja” oraz „Morderczynie” (2023), gdzie wcielił się w Klemensa Wacha.
- Posługuje się językiem angielskim, niemieckim i rosyjskim. Interesuje się jogą, szermierką, jazdą konną i grą na didgeridoo.
Tomasz Raczek

- Krytyk filmowy, teatrolog (absolwent wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza) i youtuber (prowadzi własny kanał „Ekran Tomasza
Raczka” nagrodzony statuetką BEST STREAM AWARDS 2023), autor audycji „Raczek Movie” w Radiu Nowy Świat. - Wcześniej m.in.: kierownik literacki Zespołu Filmowego „Oko”, redaktor naczelny polskiej edycji PLAYBOYA i miesięcznika FILM, dyrektor kanałów telewizyjnych nfilmHD oraz wicedyrektor TVP2, a także twórca programu „Zeroekranowe” w Kanale Zero.
- Razem z Zygmuntem Kałużyńskim stworzył nadawany przez kilkanaście lat cykl filmowy „Perły
z lamusa” w TVP2. Autor 17 książek o filmie i telewizji, w tym m.in. „Kinopassana czyli sztuka oglądania filmów”, „Perła z lamusem” i „Ekran w proszku” oraz 3 albumów płytowych z muzyką filmową. - Laureat Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego, Wiktora, Nagrody PISF za popularyzowanie filmu w telewizji oraz właściciel tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”.
Panel muzyczny
Monika Szomko

- Aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, wokalistka oraz autorka tekstów, urodzona 19 lipca 1990 roku w Bytomiu.
- W swojej karierze współpracowała z wieloma teatrami na Śląsku, w tym z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie wystąpiła w takich spektaklach jak Wesele w reżyserii Radosława Rychcika, Komedia teatralna Grzegorza Kempinsky’ego oraz Przygody Sindbada Żeglarza w reżyserii Jerzego Kiliana.
- Jako aktorka dubbingowa użyczyła głosu postaciom w serialach animowanych, m.in. w Dzikim Świecie Braci Kratt, gdzie wciela się w role Koki i Donity Donaty.
- Obok aktorstwa, Monika Szomko rozwija swoją pasję do muzyki i poezji śpiewanej. W 2024 roku wygrała Ogólnopolski Festiwal Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na Kamieniach”, a także została wyróżniona w kategorii poezji śpiewanej podczas XXX Ogólnopolskich Spotkań Recytatorów i Śpiewających Poezję „Amor sprawił…” w Oświęcimiu.
- Jest również nagradzaną autorką. W 2016 roku zadebiutowała w świecie literatury, zdobywając pierwszą nagrodę i Statuetkę Bytomskiego Pióra w XX Turnieju Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka w Bytomiu. W 2024 roku została laureatką konkursu literackiego „Cała Jaskrawość”.
- Łączy teatr, muzykę i literaturę, tworząc autorskie projekty artystyczne. Prywatnie jest wielką pasjonatką twórczości Vincenta van Gogha i aktywnie popularyzuje wiedzę o jego życiu oraz sztuce w swoich social mediach.
🎶 Monika Szomko – gościnnie przed koncertem Andrzeja Sikorskiego 🎶
Wieczór rozpocznie się kameralnym, nastrojowym występem Moniki Szomko – aktorki, wokalistki i autorki tekstów, laureatki festiwali poezji śpiewanej.
W krótkim recitalu artystka zaprezentuje kilka utworów z gatunku piosenki literackiej. To będzie moment skupienia i emocjonalnej bliskości – w słowie, w dźwięku, w spojrzeniu.
Zapraszamy do wysłuchania tego muzycznego preludium, które pięknie otworzy wieczór z Andrzejem Sikorskim.
Przy fortepianie towarzyszyć Monice będzie Wojciech Sanocki.
Wiesław Ciecieręga

- Poeta, bard, animator kultury. Od lat związany z Bytomiem, gdzie tworzy, koncertuje i wspiera młodych twórców.
- Zadebiutował w 1985 roku na łamach pisma „Radar”. Od tego czasu wydał m.in. tomiki „Nim rozpocznie się karnawał”, „Garsoniera pod obłokami” oraz powieść „Żelazne dekoracje”.
- Twórca projektu „Nad zapadnią”, w którym łączy autorską poezję z muzyką – w duchu piosenki literackiej i poetyckiego komentarza do rzeczywistości.
- Od 1992 roku organizuje festiwal „Kwiaty na kamieniach” – ważne miejsce na mapie polskiej piosenki poetyckiej, promujące twórców z całego kraju.
- Laureat licznych nagród, zarówno za twórczość literacką, jak i sceniczną – doceniany za wrażliwość językową i zaangażowanie artystyczne.
- Mentor i nauczyciel – od dekad wspiera rozwój młodych recytatorów i poetów w ramach Miejskich Scen Recytatora, wnosząc poezję do codzienności.
🎸 Wiesław Ciecieręga – koncert poetycki 🎶
Zapraszamy na wyjątkowy wieczór z Wiesławem Ciecieręgą – bardem, poetą i kompozytorem, twórcą festiwalu „Kwiaty na Kamieniach” i mistrzem poezji śpiewanej.
To spotkanie z muzyką, która nie potrzebuje wielu słów, by poruszyć. W towarzystwie gitary artysta snuje opowieści – osobiste, refleksyjne, czasem liryczne, czasem ironiczne – zawsze prawdziwe i pełne emocji.
Koncert Wiesława Ciecieręgi to podróż w głąb słowa i dźwięku, w której liczy się uważność i autentyczność.
Zapraszamy do wysłuchania tej niecodziennej opowieści w rytmie poetyckiej ballady.
Wszystkiego Najlepszego

🎶 Wszystkiego Najlepszego – koncert
piosenka z duszą, harmonią i historią
Zespół Wszystkiego Najlepszego od lat czaruje publiczność połączeniem poezji, gitarowego brzmienia i mądrej refleksji. Powstał z przyjaźni i wspólnej muzycznej wrażliwości – miłości do ballady, poetyckiego tekstu i brzmień, które zostają na długo w sercu.
Laureaci wielu ogólnopolskich festiwali – od Yapy po Bazunę – dziś koncertują w całej Polsce, zdobywając kolejne pokolenia słuchaczy. Ich piosenki opowiadają o codzienności, czułości i przemijaniu – z nutą melancholii i ciepła.
W 2023 roku ukazała się ich najnowsza płyta „Małe miasteczka”, uznana za Płytę Roku 2023 Radia Danielka – spójna, dojrzała, pełna dźwięków, które otulają i zostawiają miejsce na wzruszenie.
🎸 Zespół występuje w składzie: Justyna Rzeźnikowska – śpiew, instrumenty perkusyjne
Beata Łapińska – śpiew
Maciej Rzeźnikowski – śpiew, gitara, muzyka, teksty
Iwo Jankowski – gitary, śpiew
Sławek Szymeczko – gitara basowa
🎻 Gościnnie: Tomasz Keszkowski – gitara, śpiew oraz Iza Kamińska – skrzypce
Zbuduj, miły, dom – Najnowszy teledysk zespołu zrealizowany w Brzózkach:
Adela Konop

Urodzona w Bydgoszczy wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego.
Laureatka licznych konkursów muzycznych, w tym Grand Prix Ladies Jazz Festival i „Kryształowej Nuty”. Szerszej publiczności znana z udziału w programach „The Voice of Poland”, „Szansa na sukces” i „Must Be the Music”.
Jej twórczość wyróżnia się autentycznością, emocjonalną głębią i wyjątkową artystyczną wrażliwością. Każda piosenka to osobista opowieść – pełna pasji, refleksji i siły.
Adela nie tylko śpiewa – ona buduje mosty między światem wewnętrznym a słuchaczem, dzieląc się kawałkiem serca w każdej frazie. Jej sceniczna obecność to połączenie subtelności i charyzmy.
Andrzej Sikorski

🎙️ Andrzej Sikorowski – koncert wspomnień i melodii – piosenki z krakowską duszą i ponadczasowym przekazem.
Andrzej Sikorowski – wokalista, autor tekstów i przez lata charyzmatyczny lider Grupy Pod Budą – zaprasza na wieczór pełen emocji, wspomnień i muzyki, która towarzyszyła wielu pokoleniom.
W programie koncertu znajdą się jego najbardziej znane utwory – zarówno te napisane dla legendarnej grupy Pod Budą (Kap, kap, płyną łzy), jak i te, które rozbrzmiewały solo lub we współpracy z innymi artystami, takie jak: Kraków Piwna 7, Lecz póki co żyjemy, Na całość, Nie przenoście nam stolicy do Krakowa czy Ale to już było.
Nie zabraknie również utworów z trzech płyt nagranych wspólnie z córką Mają Sikorowską – Kraków–Saloniki, Sprawa rodzinna i Okno na Planty – gdzie spotykają się pokolenia, style i wspólne brzmienia.
🎸 Towarzyszy mu znakomity gitarzysta, z którym wspólnie tworzą kameralną, ciepłą atmosferę – idealną do wsłuchiwania się w teksty, które niosą znaczenie.
Panel literacki
prof. Dariusz Pniewski

- Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wykłada w Katedrze Antropologii Literatury i Nowych Mediów na Wydziale Humanistycznym. Pełnił funkcję prodziekana ds. studenckich i kształcenia.
- Zawodowo czyta książki i o nich rozmawia – z niezmienną przyjemnością. Specjalizuje się w europejskim romantyzmie (literatura, malarstwo, estetyka) i jego współczesnych przejawach.
- Interesuje się „długim trwaniem” romantyzmu – analizuje jego obecność w najnowszej literaturze, sztukach plastycznych, przestrzeni miejskiej oraz w kształtowaniu tożsamości regionalnych i narodowych.
- W pracy naukowej łączy refleksję humanistyczną z wrażliwością społeczną, badając m.in. znaczenie wzniosłości i estetyki w kontekstach społeczno-politycznych.
- Ceni ludzi i rozmowę – interesują go ich historie, wiedza, doświadczenia. Potrafi też docenić wspólne milczenie.
- W wolnym czasie jeździ na rowerze i rolkach – szybko, intensywnie, czasem daleko. Jak sam mówi: „Od marzeń wolę plany.”
Vincent van Gogh wierzył, że sztuka i literatura są nierozerwalnie związane. Jego listy pełne są refleksji nad dziełami Szekspira, Balzaca czy Zoli, które inspirowały go do tworzenia. W duchu tej pasji zapraszamy na wyjątkowe warsztaty literackie, które poprowadzi literaturoznawca – prof. Dariusz Pniewski.
✍️ Warsztaty literackie z prof. Dariuszem Pniewskim
📅 15 sierpnia 2025 | Van Gogh Festival | Brzózki
To spotkanie dla osób piszących, myślących o pisaniu lub po prostu zakochanych w słowie. Czeka nas twórcza rozmowa o literaturze, stylu, wyobraźni i tym, jak uchwycić to, co ulotne – w języku.
✅ udział bezpłatny
✅ liczba miejsc ograniczona
⏰ dokładna godzina zostanie podana wkrótce
prof. Michał Rusinek

- Urodził się w 1972 roku w Krakowie.
- Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację.
- Pracuje w Katedrze Teorii Komunikacji na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z retoryki, przekładoznawstwa i creative writingu.
- Przez wiele lat pracował w Podyplomowym Studium Retoryki UJ.
- Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek.
- Pisuje felietony o języku.
📚 Szymborska. Słowo, obraz, uśmiech
Van Gogh Festival 2025 | Brzózki
Michał Rusinek – literaturoznawca, pisarz i wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej – opowie o poezji, która patrzy na świat z przymrużeniem oka i zadumą.
Podczas spotkania zabierze nas w podróż przez świat Szymborskiej, w którym słowa potrafią malować obrazy, a obrazy – inspirować słowa. To opowieść o związkach literatury i sztuki, o kolażach, notatkach na marginesach i ironii, która często bywa najczulszą formą troski.
To spotkanie dla tych, którzy chcą zobaczyć, jak mądrze można mówić o rzeczach prostych – i jak pięknie żartować z rzeczy trudnych.